Relacja z obchodów
Dnia Myśli BraterskiejW sobotę 24 lutego 2007 roku w Dąbczu odbył się Konkurs Piosenki Zarycz z nami. W ten sposób harcerze z Hufca ZHP Leszno uczcili skautowe święto przyjaźni- Dzień Myśli Braterskiej, obchodzone zwyczajowo w rocznicę urodzin Roberta i Olave Baden Powell, założycieli skautingu. Konkurs Piosenki był również okazją do rozpoczęcia obchodów stulecia skautingu przez leszczyński Hufiec. Harcerze biorąc udział w Zarycz z nami zdobyli pierwszą część hufcowej plakietki upamiętniającej setną rocznicę pierwszego obozu skautowego.

Konkurs Piosenki Zarycz z nami odbył się, dzięki uprzejmości pana Sołtysa Dąbcza Kazimierza Pietrzaka, w Sali Wiejskiej. Drużyny harcerskie z leszczyńskiego Hufca zaprezentowały się w trzech kategoriach: Piosnka Patriotyczna, Piosnka Harcerska i w kategorii otwartej, czyli Piosenka Dowolna.

Do Konkursu zgłosiło się dziewięć drużyn, na scenie zobaczyliśmy jednak jedynie sześć z nich: 10 Drużynę Harcerską Włóczykije im. prof. Tadeusza Łopuszańskiego, 7 Leszczyńską Drużynę Harcerską im. Otto Roszaka, 9 Leszczyńską Drużynę Harcerską, 11 Leszczyńską Drużynę Harcerską i 18 Leszczyńska Drużynę Harcerską Włóczęgi im. Tadeusza Kościuszki oraz Gromadę Zuchową Pracowite Mrówki.

Wszystkie występy ocenione zostały przez jury złożone z: Komendanta Hufca ZHP Leszno hm. Dariusza Schuberta, druha seniora Edwarda Matyji oraz jednej osoby wyłonionej z publiczności, którą okazała się być Ania, uczestniczka odbywającego się w tym czasie, w Dąbczu Kursu Drużynowych.

Wszystkie drużyny prezentujące się na scenie dopracowały swe występy w najdrobniejszych szczegółach, każda piosenka była wynikiem starannych przygotowań. Wspaniale bawiąca się publiczność ciepło przyjmowała każdy występ, jednak najdłużej oklaskiwała Gromadę Zuchową Pracowite Mrówki, która wykonała pląs Papużka. Niemniej jednak inne drużyny prezentowały się również bardzo dobrze.

W przerwie konkursu harcerze mieli okazję zjeść pączki, napić się herbaty, a także wysłuchać piosenek spontanicznie zagranych i zaśpiewanych przez 11 LDH. Po zaprezentowaniu się wszystkich drużyn jury musiało podjąć decyzję o wyborze trzech laureatów, po jednym z każdej kategorii. Okazało się, że było to bardzo trudne zadanie, jury długo zastanawiało się jaki ogłosić werdykt.

Na koniec harcerze wysłuchali słów Komendanta Hufca ZHP Leszno hm. Dariusza Schuberta, który podziękował wszystkim za wkład jaki drużyny poniosły przygotowując się do Konkursu Piosenki Zarycz z nami. Podkreślił też, że głównym zadaniem rywalizacji było rozśpiewanie leszczyńskich harcerzy, co udało się bardzo dobrze.

Ostatnim, najbardziej emocjonującym momentem było ogłoszenie wyników i odebranie dyplomów. W kategorii Piosenka Patriotyczna zwyciężyła 9 Leszczyńska Drużyna Harcerska, która wykonała piosenkę Żeby Polska była Polską. W kategorii Piosenka Harcerska laureatami zostali harcerze z 18 Leszczyńskiej Drużyny Harcerskiej, którzy zaśpiewali Stokrotkę. W kategorii Piosenka Dowolna niekwestionowanym zwycięzcą została 7 Leszczyńska Drużyna Harcerska, która wykonała piosenkę Choć pomaluj mój świat, harcerze używali dość nietypowych rekwizytów: kolorowych papierów toaletowych, co wprawiło wszystkich, łącznie z jury w zachwyt.

Zwycięzcy w nagrodę wystąpią wraz z harcerskim zespołem Wartaki podczas Święta Hufca, które odbędzie się 3 maja 2007 roku. Wszyscy harcerze biorący udział w Konkursie Piosenki Zarycz z nami zakończyli zabawę uśmiechnięci i zadowoleni. Mam nadzieję, że leszczyńscy harcerze jeszcze nie raz będą mogli wziąć udział w podobnym konkursie, śpiewając i bawiąc się razem. W roli prowadzących wystąpiły: dh. Katarzyna Skóra sam. i dh. Barbara Marciniak.

sam. Katarzyna Skóra

PS. Na koniec chciałabym podziękować tym, którzy pomogli w przygotowaniu Konkursu: druhowi Komendantowi, druhowi Wojtkowi, druhowi Rafałowi, druhnie Karolinie i druhnie Basi oraz wszystkim tym, którzy mieli jakikolwiek wkład w jego przygotowanie. Dziękuję bardzo!