V Regaty Turystyczne
"Memoriał Leona Borkowskiego"


Żeglarski weekend w Boszkowie. Piękna pogoda w ostatni weekend 2 i 3 września towarzyszyła V Regatom Turystycznym "Memoriał Leona Borkowskiego" rozegranym w Boszkowie a zorganiozowanym przez Harcerski Klub Wodny "Kubryk" w Lesznie.

Sobotni dzień rozpoczął się zbiórka załóg, podczas której uczczono minutą ciszy patrona regat oraz wszystkich żeglarzy, którzy odeszli na wieczną wachtę, a wnuczka ś.p. Leona Borkowskiego rzuciła wiązankę kwiatów na wody jeziora Dominickiego. Po przedstawieniu przez sędziego głównego zasad startu w regatach o godz. 11.00 zadźwięczał pierwszy sygnał do startu. Na wodzie znalazło się 26 łodzi i 71 żeglarzy. Od tego momentu rozpoczęła się rywalizacja sportowa w bardzo rodzinnej atmosferze.

W sobotę, najpierw przy bardzo słabym wietrze, a potem przy nieco silniejszym, ale za to w pięknym słońcu, rozegrano 4 wyścigi jachtów otwarto pokładowych i kabinowych oraz 8 wyścigów żaglówek typu Optymist. Jeden z wyścigów był wyścigiem samotników.

W niedzielę przy tężejącym wietrze, nawet do 6 stopni w skali Beauforte'a rozegrano jeszcze dwa wyścigi - ostatni najdłuższy o "Błękitną Wstęgę Jeziora Dominickiego". W obydwu biegach trzy załogi miały pecha: Romba (omega) złamała ster, Agemo (omega prowadzona przez członków HKW Kubryk) a Zuzia (omega prowadzona przez członków HKW Kubryk) podarła foka (przedni żagiel). Startowali zawodnicy od 8 do 80 lat. Żeglarze zrzeszeni w klubach, drużynie harcerskiej oraz rodziny na swoich prywatnych lub klubowych łodziach. Obydwa dni rywalizacji rozdzielał wspaniały ciepły wieczór, pełen radosnych śpiewów (szant) i tańców.

Rywalizację podsumowano następująco: w klasie Optymist, w której ścigali się przede wszystkim harcerze z 12 LWDH, pierwsze miejsce zajął Filip Schubert (12 LWDH). Kolejne miejsca zajęli: drugie - Jakub Bartlewicz (12 LWDH), trzecie - Emil Kopp (12 LWDH), czwarte - Jakub Popielas (niezrzeszony) i exequo Kacper Wojciechowski (12 LWDH), piąte - Ola Schubert (8 lat - niezrzeszona), szóste - Tomasz Poskowski (niezrzeszony), siódme - Mikołaj Mojs (12 LWDH). W klasie Omega, w której rywalizowało 11 jachtów (w tym 470 i 420), pierwsze miejsce zajęła załoga jachtu POL-5 w składzie Adam Osiński, Witold Rewwczuk, Łukasz Piątek z Wrocławia, drugie miejsce załoga jachtu LS-164 w składzie Maria Wojciechowska, Małgorzata Mól, Krzystof Fijałkowski z Leszna, trzecie miejsce załoga jachtu LS-26 w składzie Sebastian Krauze, Zuzanna Wilk, Alicja Krempa. W klasie otwartej jachtów kabinowych (12 jachtów) pierwsze miejsce zajęła załoga jachtu Windjamer w składzie Michał Klawiński, Anna Siwińska, Bartosz Janiszewski, drugie miejsce załoga jachtu Annamaria (Sasanka 620) w składzie Radosław, Michał i Jakub Łukaszewiczowie, trzecie miejsce załoga jachtu Rumpelka (Sportina) Joanna i Łukasz Fudali, Urszula Nowak. W klasyfikacji ogólnej pierwsze miejsce i puchar przechodni Memoriału Leona Borkowskiego zdobyła załoga jachtu POL-5 w składzie Adam Osiński, Witold Rewwczuk, Łukasz Piątek z Wrocławia i również ta załoga zdobyła Błękitną Wstęgę Jeziora Dominickiego.

Regaty naprawdę udane, bo był wiatr i słońce, była zdrowa sportowa rywalizacja, radosna atmosfera i chęć spotkania w przyszłym roku.

dh hm. Dariusz Schubert