XI Rajd Bohater - Śladami prof. Tadeusza Łopuszańskiego


W dniach 3 - 5 marca 2006 odbył się w Rydzynie jedenasty już Rajd Bohater - Śladami prof. Tadeusza Łopuszańskiego. Po raz kolejny do miasteczka słynnego Gimnazjum Sułkowskich zjechało wiele drużyn harcerskich z Leszna, były także drużyny z Dąbcza, Włoszakowic, Rawicza, Koźmina oraz zespoły z Gimnazjum w Rydzynie i Szkoły Podstawowej z Kaczkowa. Ogółem do rywalizacji stanęło 13 zespołów, czyli około 120 osób. Liczby te świadczą o dużym zainteresowaniu Rydzyną wśród młodzieży, jej historią, słynnymi mieszkańcami - a nade wszystko - jej walorami turystycznymi. Rajd zorganizowały 10 Drużyna Harcerska Włóczykije im. Tadeusza Łopuszańskiego z Dąbcza, Drużyny Nieprzetartego Szlaku z Rydzyny oraz Gimnazjum w Rydzynie. Wielką pomoc w organizacji wykazały Starostwo Powiatowe w Lesznie, Urząd Miasta w Lesznie, UMiG Rydzyna, a także Zamek SIMP w Rydzynie; one też ufundowały nagrody.

Rajd rozpoczął się w piątek wieczorem od uroczystego apelu przed nagrobkiem prof. Łopuszańskiego, po którym zespoły otrzymały mapę Rydzyny, która zaprowadziła ich do rydzyńskiego gimnazjum, gdzie była baza noclegowa. Po drodze należało rozwiązać zadania związane z hasłem tegorocznego Rajdu - Sport w Gimnazjum im. Sułkowskich. Po dotarciu na miejsce odbyło się świecowisko, w trakcie którego uczestnicy śpiewając, bawiąc się i tworząc słonie z papieru zapoznawali się z ideą Dnia Myśli Braterskiej.

W sobotę - mimo mrozu i wiatru - patrole wyruszyły na zwiad po Rydzynie. Z samego rana odwiedziły pałac i poznały historię miasta. Później wędrowały po Rydzynie i szukały zadań rajdowych (jednym z nich było ułożenie piosenki lub wiersza sławiącego Rydzynę). Po obiedzie zespoły wzięły udział w zawodach modeli samolotów kartonowych. Wieczorem zaś w ROK na rynku miało miejsce wydarzenie szczególne. W trakcie uroczystego świecowiska z udziałem zaproszonych gości, dh Damian z 19 DH Cień z Włoszakowic złożył zobowiązanie instruktorskie. Podsumowano też zaciętą i wyrównaną rywalizację patroli. Pierwsze miejsce zdobyła debiutująca na Rajdzie drużyna z Koźmina, drugie SP z Rydzyny, trzecie SP z Kaczkowa. Wszystkie zespoły otrzymały atrakcyjne nagrody.

W niedzielę przyszedł czas na pożegnanie. Wszystkie zespoły zadeklarowały chęć uczestnictwa w kolejnym Rajdzie za rok, co oznacza, że polubili Rydzynę i atmosferę, która od wielu lat towarzyszy Rajdowi. My także wyczekujemy kolejnego najazdu harcerzy i turystów do uroczej i niepowtarzalnej jedynej takiej gminy.

dh hm. Wojciech Jędrzejczak